Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi, Nefes darlığının tedavisi mümkündür. Ancak her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi önem arz etmektedir. Tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı, hastanın zorlu ve yorucu, güçlükle nefes alıp vermesi demektir. Nefes darlığının ani artışı akciğerden çok kalp hastalığını düşündürür. Nefes darlığı hem kalp hem de akciğer hastalıklarında görülen bir şikâyettir. Bunların dışında kansızlığı (Anemi) olan, zehirli guatr olan hastalarda nefes darlığı görülebilir. Fazla kilolu, kan basıncının kontrolü yetersiz ve hareketsiz yaşam sebebiyle efor kapasitesi bozuk kişilerde altta yatan kalp ya da akciğerle ilgili bir hastalık olmasa bile nefes darlığı olabilir. Nefes darlığının kalple ilişkili en önemli nedeni kalp yetmezliğidir. Bununla beraber, kalp damar hastalıkları, ritim bozuklukları ve bazı kalp kapak hastalıkları nefes darlığı ile belirti verir. Eforla ya da istirahatte gelen kuru, gıcık şeklindeki öksürük, her kasılmalarda gerekenden daha az miktarda kanı damarlara vererek çevre dokularına göndererek onların ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Gece yattıktan 2-3 saat sonra gelişen nefes darlığı, genelde kalkıp oturularak düzelir. Ataklar hafif olabildiği gibi, hırıltılı solunum, öksürük, şiddetli nefes darlığı ve yanında panikle de görülebilir. Öksürükte pembe, köpüklü balgam halinde görülür. Sol kalp yetersizliği olan hastalarda, gece yatınca merkezi kan hacminin artmasına bağlı olarak gelişir. Bacaklarda göllenmiş olan kan da gece merkezi kan sistemine eklenince, zaten sınırda çalışan kalp, yetersizliğe girer.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

2 su bardağı kadar kaynatılmış su, 3 çay kaşığı kurutulmuş nane.

Uygulama; Kaynamış olan suyun içerisine Kurutulmuş naneler konur ve demlenmeye bırakılır. (Kaynamayacak). Çay demler gibi demlenen bu karışımdan her gün bir bardak alıp içilir. Demlenen nane Nefes Darlığının yanında mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi gelmektedir.

1 tutam taze nane, 1 şeker kaşığı kuru nane, 3 yemek kaşığı süzme bal.

Uygulama; Süzme balı alıp ince bir bez ile üzerine yayılmış bir şekilde sürülür. Üzerine kuru naneler serpiştirilir. Bezin ballı kısmı göğsünüze gelecek şekilde yerleştirilir. Bu uygulamayı akşamları yatılmadan evvel yapılır ve sabaha kadar bekletilir. Buda Nefes Darlığını daha iyileştirici olacaktır.

4-5 adet havuç, 1/2 su bardağı süt, 1 çay kaşığı bal.

Uygulama; 5 adet havuçlar rendelenir. Havuçları sıkarak suyu çıkartılır. İçerisine yarım su bardağı kaynatılmış süt, 1 çay kaşığı da bal eklenip günde üç defa içilir. Bu karışım Nefes Darlığında çok etkili bir karışımdır.

1 yemek kaşığı hardal tohumu, 1 tatlı kaşığı anason, 1 tutam kimyon, 3 adet kuru incir.

Uygulama; 1 yemek kaşığı hardal tohumu ince toz halinde çekilir. İçerisine 1 tatlı kaşığı anason atılır. 1 tutam kimyon, 3 adet kuru incir ilave edilip, 1 litre suyla kaynatılır. Bu karışım her sabah kahvaltı öncesi 1 tatlı kaşığı sirke ile karıştırılarak içilir. Şayet midede bir sorun varsa, sirke kullanılmamaktadır.

1'er tutamlar halinde ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı, civan perçemi.

Uygulama; Ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ve civan perçemi birer tutam halinde robotta çekilir. 1 fincan kaynar suyla kaynatılır. Bu karışım her gün iki defa içilir. Nefes Darlığına İyi gelen solunum yollarını ferahlatan bir karışımdır.

Boru çiçeği; Nefes darlığına, bronşite ve astıma neden olan hastalığı giderebilmek içindir.

Gelincik; Nefes darlığına, astıma ve bronşite iyi gelir. Kan tükürmeyi ve de istifra etmeyi giderir. Yanıkların iyileşmesinde kuvvetlidir.

Günlük ağacı; Ağaçtaki yongalar kurutularak, günlük kullanılır ve de buğusu olarak kullanılacaktır. Nefes darlığını gidericidir.

Mahlep; Pruni mahlep afrodizyaktır, balgam sökmesinde, nefes darlığında, prostatın tedavisi ve de şeker hastalığına iyi gelir.

Meyankökü; Gribal enfeksiyonlar, anjine ve Nefes darlığına faydalıdır. Öksürüğe iyi gelir. Tansiyonu yüksek olanlara da iyi gelir.

Okaliptüs; Solunum yollarında kullanılır. Öksürüğe de iyi gelir, boğazlarda ve burun iltihabında iyileşme gösterir. İdrar yollarını temizler.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nefes Darlığı Tedavisi

Nefes Darlığı Tedavisi

Editörün Seçtiği

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Astım Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Çabuk Yorulma Nefes Darlığı

Çabuk Yorulma Nefes Darlığı

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı

Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı