Nefes Darlığı Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı, tıp biliminin kullandığı dilde dispne olarak adlandırılmaktadır. Nefes darlığı hastalığı olan kişide zorlukla nefes alıp durumu görülmektedir. Başlı başına bir hastalık olarak tanımlanmanın ötesinde başka hastalıkların neden olduğu bir belirti şekli olarak da değerlendirilmektedir. Düzgün olarak nefes alıp verememe durumunun birtakım nedenleri bulunmaktadır.

Nefes darlığı rahatsızlığına yol açabilen nedenler
  • Vücudu aşırı derecede yoran fiziksel aktiviteler yapmak
  • Kansızlık durumu
  • Zehirlenme
  • Fazla şişman olma
  • Kalp yetmezliği olması durumunda
Sayılan bu nedenler metabolizma hızının artmasına yol açar ve artan metabolizma hızı daha fazla oksijen ihtiyacına yol açar. Sonuçta aşırı derecede yorgunluk gibi hızlı nefes alma durumu ortaya çıkar.

Nefes darlığı ne gibi belirtiler gösterir?

Spor yapıldıktan sonra ya da vücudun yorulmasına yol açan bir işten sonra hızlı bir şekilde nefes alıp verme ve kalbin hızla atması normaldir. Çünkü yorgunluk geçtikten sonra metabolizma yavaşlar ve bu süreç sonlanır. Ancak yukarıda belirtildiği gibi herhangi bir aktivite gerçekleştirilmediği halde nefes darlığı şikâyeti oluşuyorsa, o zaman oluşan nefes darlığı herhangi bir hastalığın habercisi olabilir. Bazı durumlarda psikolojik olarak oluşan nefes darlığı denilen bir sağlık sorunuda bu etkiye yol açabilir. Psikolojik rahatsızlık nedeniyle nefes alma ve vermede oluşabilen düzensizlik yorgunluk hali olmasa bile nefes darlığına yol açabilmektedir.

Nefes darlığı tedavi süreci

Hastalığın tedavi edilebilmesi için ilk olarak yapılması gereken rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan sebeplerin tespit edilmesidir. Teşhis için genel olarak uygulanan yöntem fiziksel bazı testlerin uygulanması şeklinde gerçekleşir. EKG olarak bilinen test nefes darlığı için uygulanan teşhis amaçlı testlerden en çok bilinenidir. Nefes darlığı sorununa yol açan neden astım ya da bronşit gibi hastalıklar ise o zaman bronşlarda gevşeme ile rahatlamaya yol açan ilaçlar verilir. Kansızlık ya da benzeri hastalıklardan dolayı nefes darlığı meydana geliyorsa o zamanda ilgili rahatsızlıkların tedavi edilmelerine yönelik bir süreç uygulanır. Yalnız bu noktada oldukça önemli bir noktayı hatırlatmakta fayda var. Her ne nedenle olursa olsun nefes darlığı gibi bir şikâyetin olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Nefes darlığı hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Daha önce de belirtildiği gibi nefeste sıkıntı varsa bu sonuç başka hastalıklar için belirti olabilir. Bu hastalıklar arasında astım, bronşit, romatizmal hastalıklar ve hatta akciğer kanseri riski olabilir. Bu nedenle hafife alınmaması gereken bir rahatsızlık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Erken tanı işlemleri oldukça önemlidir. Çünkü nefes darlığı şeklinde kendini belli eden hastalığın tedavisinde ne kadar erken davranmak söz konusu olursa o kadar erken olumlu sonuç almak mümkün olur. Nefes darlığı sorunu olanlar için genelde çok basit ama etkili uygulamalar önerilir, mesela sigara içmiyorsa bile sigara içilen ortamlarda fazla kalmamak gibi.

Nefes Darlığı Nedenleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Çabuk Yorulma Nefes Darlığı

Çabuk Yorulma Nefes Darlığı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes Darlığı Tedavisi

Nefes Darlığı Tedavisi