Bebeklerde Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde nefes darlığı, aileleri endişelendiren ve devamlı olarak bebekleri gözetime almalarına sebep olan önemli bir sorundur. Bebekler rahat nefes aldıkları zaman, çok rahat uyurlar. Fakat nefes alma sorunu olduğunda, rahat nefes alacağı bir pozisyonda yatmayı tercih ederler. Yatarken başını geriye atabilir ya da kaburgaların içeriye çökmesine neden olan bir pozisyonda uyuyabilirler. Bu pozisyonda nefes alırken ötme sesi ya da ıslık sesi gelir. Bebekler nefes darlığı çekerken sıkıntıları değişkenlik gösterebilir. Yemek yerken sorun yaşayabilirler, yemek gırtlağına kaçıp nefesini tıkayabilir, fazla efor sarf ettiklerinde solunum sıkıntısı yaşayabilirler. Nefes darlığı bir akciğer hastalığının ya da doğuştan kalp hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle hastalık olarak kabul edilmese bile, nefes darlığı ciddi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilmeli ve mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Burada ailelere daha fazla iş düşmektedir. Bebeklerin rahat nefes almadığını öncelikle onlar fark edebilir.

Bebeklerde nefes darlığı neden olur?

Bebeklerin nefes almasını engelleyen, nefes darlığı çekmesine neden olan çok sayıda faktör olmasına rağmen, üç önemli etken daha fazla etkili olmaktadır.

Laringomalazi: bu sorun nefes yolu başında bulunan gırtlak adı verilen bölgenin gelişmemesi nedeniyle oluşmaktadır. Bebeklerde sıkça görülen bu durumda nefes darlığı, morarma gibi etkiler görülmektedir. Genellikle bebeğin büyümesiyle geçse de ağır vakalarda bebeğin ölümüne sebep olabiliyor.

Doğuştan burun deliğinin kapalı olması: bu sorun yani burun deliğinin doğuştan kapalı olması 24-25 bin canlı doğumda bir görülmektedir. Ülkemizde ise her yıl 15-20 bebek bu sorunla doğmaktadır. Bazı bebeklerde iki burun deliği de tıkalı olabilir.

Doğuştan nefes borusunda darlık olması: bu sorun bebeklerde sıkça görülmektedir. Bazı bebeklerin doğar doğmaz ameliyat edilmesi gerekebilir. Normalde kolay tedavi edilebilen bir sorundur. Bebeğin nezle ya da grip olması, hava yolunda ödem gelişmesinde, ciddi solunum sıkıntısında, nefes borusu darlığında altta yatan neden incelenmelidir.

Geniz eti nefes darlığı yapabilir

Bebeklerde, çocuklarda en fazla solunum sıkıntısına neden olan sorunların başında geniz eti büyümeleri gelmektedir. Bunun tedavi edilmesi için, büyümüş geniz eti alınmakta ve kulağa tüp takılmaktadır. Bu operasyon dünyada en fazla yapılan ameliyatlardan biridir. Çoğu hastalarda bu sorun burun tıkanıklığı ile tarif edilmekte ve gereksiz sinüzit tedavisi uygulanmaktadır. Bu yüzden nefes darlığı çeken bebeklerde geniz eti mutlaka değerlendirilmelidir.

Solunum cihazına uzun süre bağlanmak

Doğumsal kalp anomalileri olan bebekler, doğumdan sonra tedavi edilebiliyor. Bu tedavi sırasında bebeklerin uzun süre yoğun bakımda kalarak, solunum cihazına bağlı olması nedeniyle, ağızdan sokulan tüple solunum yaptıklarından hava yolu darlıkları gelişebiliyor. Bu durumda nefes yollarında tıkanma olduğundan, nefes yollarında delik açılabiliyor. Bu yüzden bebeklerin daha sıkı takip edilmesi gerekir. Buna engel olabilmek için, yoğun bakımdaki bebeklerin KKB uzmanı tarafından takip edilmesi ve nefes borusu darlığının gelişmemesi sağlanmalıdır.

Bebeklerde Nefes Darlığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nefes Terapisi Nasıl Yapılır?

Nefes Terapisi Nasıl Yapılır?

Astım Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Çabuk Yorulma Nefes Darlığı

Çabuk Yorulma Nefes Darlığı

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes Darlığı Nedenleri

Gebelikte Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi