Çabuk Yorulma Nefes DarlığıÇabuk yorulma nefes darlığı, fazla efor sarf edilmeden bile çabuk yorulma ve nefes nefese kalma durumunun yaşanması halinde, kişiler bir kalp rahatsızlığının etkisinde olabilir. Kalp hastalıkları nedeniyle meydana gelen nefes darlığı sorunları yavaş ilerleme etkisine sahiptir. Çabuk yorularak nefes darlığı çeken kişilerin mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Nefes darlığı çekilmesiyle ortaya çıkan belirtiler genellikle kalple ilgili hastalıklar yüzünden yaşanmaktadır. Kalp damarlarında tıkanma, tıkanmış olan damarın işlevini yerine getirememesi, kalp kasının yeterince kasılamaması gibi etkilerle kalp yetmezliğine bağlı olarak nefes darlığı meydana gelebiliyor. Nefes darlığıyla birlikte sırt ağrısı, çabuk yorulma gibi etkiler bulunuyorsa, hastaların acil olarak tıbbi destek alması gerekir.

Hipertansiyon hastaları daha fazla risk altında

Toplumda yaklaşık olarak üçte birlik bir kesim hipertansiyon hastasıdır. Merdiven çıkarken, yolda yürüyüş yaparken nefes darlığı çekilmesi genel olarak kalp hastalıklarıyla ilişkilendirilmektedir. Bu yüzden hastalarda kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar araştırılmalıdır. Kalp kapakçıkları ileri aşamalarda hastalarda nefes darlığı etkisine sebep olabilir. Hastalarda kan basıncının sebep olduğu iki farklı türde nefes darlığı yaşanabilir. Bu etkilerin birinde kalbin büyümesine neden olarak, kalp yetmezliği etkisi yapmakta, diğer etkide ise, kalp esnekliğini kaybettiğinden kalp duvarları kalınlaşarak hastalarda aynı sorunlara neden olmaktadır. Çabuk yorulma nedeniyle nefes darlığı çeken hastalara öncelikle hipertansiyon değerlendirmesi yapılmalı, ailesinde ya da hastadaki kalp krizi öyküsü, damar tıkanıklığı gibi sorunlar araştırılır. Hastaların sigara kullanma alışkanlığı da, akciğerlerde soruna neden olabilir ya da damar tıkanıklığı yapabilir.

Çabuk Yorulma Nefes Darlığı

Bu nedenle hastaların bu alışkanlıkları da değerlendirmeye alınmalıdır.

Çabuk yorulma nefes darlığı sebebi kolayca belirlenebilir

Hastaların kalbinin dinlenmesi sayesinde, kapakçıklarla alakalı bazı uyarılar ve sinyaller alınabilir. Daha önceden geçirilmiş olan kalp krizi, hastada nefes darlığına sebep olabilir. Bu çekilecek EKG ile rahatça belirlenebilir. Yapılacak efor testi sayesinde bant üzerinde yürüyen hastaların hangi koşullarda, ne kadar yürümekle, hangi sürede nefes darlığı çektiği, yürüme sırasında kan basıncının yükselmesi değerlendirilebiliyor. Nefes darlığı sorununun kalple ilgili bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığına dair kesin teşhis ise, ekokardiyografi ile tespit edilebiliyor. Yapılan testle kalbin gücü, fonksiyonları, büyüklüğü, kas kalınlığı, yapısal bozuklukları, kapakçıkların durumu değerlendirilebilir. Bu veriler yardımıyla nefes darlığının kalpten kaynaklandığı % 90 oranında tespit edilebilir.

Çabuk yorulmayla nefes darlığı çekenler nelere dikkat etmelidir?

  • Ailesinde erken yaşlarda başlamış kalp hastalığı olanlar
  • Sigara içenler
  • Diyabet hastalığı olanlar
  • Aşırı derecede kilolu olanlar
  • Hipertansiyon hastaları
  • Aşırı stres yaşayan kişiler
  • Fazla miktarda tuz kullanan kişiler, mutlaka nefes darlığı sorunu yaşıyorlarsa kardiyoloji uzmanına muayene olmalıdır.

Nefesin kesik kesik alınması, nefes darlığı çekilmesi, yorgunluk, halsizlik, erken yorulma, ayak bileklerinde şişme, göğüste ağrı olması, kalp ritminde bozukluk, kalp hızının artması, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara dirençsiz olma, kilo kaybı, sık idrara çıkma gibi belirtiler kalp yetmezliğinin tipik özellikleridir. Bu belirtilerin olduğu hastalar bir an önce tedaviye alınmalı ve yaşam düzenleri sorgulanarak, hayat standartları düzeltilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 13.10.2014 23:06:07

Çabuk Yorulma Nefes Darlığı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Çabuk Yorulma Nefes Darlığı"

Nevzat Çakı

Cevap Sayısı: 0
Çabuk yorulma nefes darlığı denince akla yalnız kalp hastalığımı geliyor?akciğer hastalıklarını siğara içenler diyerek geçiştirmişsiniz.

2018-01-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

FATMANİSA

Cevap Sayısı: 0
BEN 4 SAAT KOSTUM DAHA SONRA KALP KRIZİ GECİRDİM HOCALAR MASAJ YAPTILAR AMA NAFİLE SONRA AMBULANS GELDİ

2017-12-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

harun ozek

Cevap Sayısı: 0
Yürürken bile yoruluyorum özellikle kışın felaket bakkala dahi gidesim gelmiyor birsürü hastane dolaştım testler filan bişey çıkmdı en sonunda psikiatriye gönderiyorlar yahu psikolojiyle bunun ne alakası var

2017-11-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

murat yazici

Cevap Sayısı: 0
Slm .sorum şu.biraz yürüyün yada bi hareket yapiyim eline bi ağırlık aliyim yürürken hemen nefes nefese kalıyorum ve bacakların ağrıyor sigara içiyorum bekliyorum cevap

2017-11-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Gülcan

Cevap Sayısı: 1
Allah rızası için benim gibi olan var mı ? Anlatmaya caliscam aşırı nefes alma istegi ama yeterli alan yok hissi buna eslik eden aşırı çarpıntı korkunç bir yorgunluk ama inanılmaz yani adım atamıyorum sanki çarpıntı akcigerim patliycak duscem gibi

2017-09-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ozlem

Cevap Sayısı: 0
Nefes darligi cabuk yorulma halsizlik

2017-05-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

Yusuf

Cevap Sayısı: 0
Adım yusuf erden ben 15şaşındayım nefes darlığı bende var sizden yardım istiyorum

2017-05-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayse. hanim

Cevap Sayısı: 0
45 yasinayim biraz. Kilom. Var. Odadan odaya. Giderken. Cok. Yoruluyorum. Bacaklarimda. Kollarim da derman. Kalmiyor. Acaba. Neden

2017-03-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Nefes Darlığı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018